vodný kameň WC

Od kedy sme vymysleli kanalizáciu a objavili inštalatérske práce, sme všetko zmenili. S jednoduchých WC sme spravili miesta, kde sa často chodíme ukryť pred každodenným stresom. Vymenili sme obyčajnú dieru v podlahe, alebo búdku na dvore za porcelánové záchodové misy. Skultúrnili a zjednodušili sme naše nevyhnutné potreby.

Výhody parného čistenia

Pri tom sme nemysleli len na ekologickejší spôsob čistenia, ale aj na podstatne ekonomickejší, pretože pri tomto čistení nepotrebujete žiadne saponáty či dezinfekciu.  Pri použití parného prístroja vlastne potrebujete len elektrinu a vodu. Preto parný čistič výborne využijeme aj pri profesionálnom upratovaní. Parný čistiť výborne odstraňuje znečistenie a mikroorganizmy a zároveň neničí čistený povrch, pretože nepoužívate agresívne upratovacie prípravky, ktoré na dôvažok vo veľa prípadoch zanechávajú nepríjemný zápach po celom dome.

Už aj keď máte WC v zlom stave, je úplne zbytočné, aby ste po zdvihnutí záchodovej dosky zbadali nepríjemne zafarbenú záchodovú misu. Pár jednoduchými krokmi si záchodovú misu pekne vyčistíte. Preto Vám prinášame týchto pár trikov, aby ste sa už nikdy nemuseli s týmto problémom zaoberať. Nebudete sa musieť hanbiť, keď príde nejaká návšteva.

Predstavme si vodný kameň

Z chemického hľadiska by sme mohli povedať, že ide o uhličitan vápenatý, ktorý priteká spolu s vodou. Pôvodne v dažďovej vode sa nenachádza, dostáva sa do nej, keď voda preteká mäkkými horninami a preniká do nej. Týmto procesom sa z vody bez minerálov stáva tvrdá voda. Na Slovensku máme všade tvrdú vodu. Jediným spôsobom ako sa jej zbavíte je, že si namontujete filtračný systém. Inak sa Vám bude usádzať okolo vodovodných batérií a v domácich spotrebičoch.

Nános vodného kameňa rozoznáte ako bielu usadeninu na miestach, kde používate vodu. V záchodovej mise sa však môže objaviť tiež aj ako hnedá, oranžová alebo ružová hmota.

Vodný kameň nenechávajte zaniesť

Hlavným dôvodom, prečo by ste vodný kameň mali pravidelne odstraňovať, je jeho nehygienický výzor. Pri veľkom nánose vodného kameňa záchodová misa vyzerá hrozne. Skutočný problém však vodný kameň predstavuje ako nános vo vnútri potrubí. Postupne upcháva prietok vody, zhoršuje funkciu domácich spotrebičov a znefunkčnia používané zariadenia.

Zanesenými domácimi spotrebičmi nedokážete ani poriadne v práčke vyprať a ani umývačka riady Vám poriadne neumyje. Čím väčší nános vodného kameňa, tým si viac zhoršujete hygienu domácnosti.

Vodný kameň odstránite octom

Bezpochyby si dokážete v drogérii zohnať obrovské množstvo odstraňovačov vodného kameňa, existuje však aj lacnejšie riešenie. Porovnateľný ak nie lepší výsledok však dosiahnete aj jednoduchým octom. Ocot svojou kyslosťou dokonale rozpúšťa nánosy vodného kameňa a svojou účinnosťou ho môže porovnať s akýmkoľvek čističom toaliet. Jedinou jeho nevýhodou je jeho silné aróma.

Ocot môžete použiť veľmi jednoducho. Jednoducho nalejte liter octu po bokoch a priamo do záchodovej misy. Nechajte pár hodín stáť a záchodovou kefou ho iba dočistíte. Keď spláchnete záchod bude pekne čistí.

Extrémne silný nános vodného kameňa

Ak by ste vodný kameň príliš dlho zanedbávali, môže spraviť naozaj silný nános. V týchto prípadoch už Vám nemusia pomôcť ani naozaj silné čističe ani ocot. Pomaly už môžete uvažovať o výmene celej záchodovej misy a vtedy vašou poslednou záchranou bude brúsny papier. Nevyhadzujte záchod než vyskúšate tento posledný trik.

Možno Vám to znie zvláštne, ale naozaj brúsny papier účinkuje. Kúpite si ho v bežnom železiarstve a možno v lepšej drogérii. Na začiatok použite stredne zrnitý a neskôr na doleštenie úplne jemný. Takto by ste ešte mohli zachrániť Vašu záchodovú misu.