Prajete si domácnosť bez choroboplodných mikroorganizmov? Upratovanie nemusí byť až taký problém!
Väčšina gazdiniek si nevie predstaviť domov plný špiny, znečistenia a baktérií. Pritom čistá, uprataná domácnosť sa dá zabezpečiť jednoduchšie pravidelnou sanitou. Napriek tomu sú kritické miesta, ku ktorým je buď zlý prístup, prípadne ich čistenie je náročnejšie. Z toho dôvodu sem umiestňujeme články, v ktorých sa Vám snažíme poradiť, prípadne naviesť na ľahšiu cestu. Aby sa vám pri každom pomyslení na upratovanie v Pizinku, neprehlbovali vrásky na čele. Pozrieme sa detailnejšie na drezy, kuchynské linky a pracovné plochy.
Údržba kuchynských drezov
V údržbe drezov netreba hneď hľadať veľkú vedu. Povrch poutierajte navlhčenou utierkou s univerzálnym čističom na riad a na vodný kameň a hrubšie nečistoty. Na prípadne fľaky použite hubku na riad hrubšou stranou.
Pozor je si dávajte hlavne na škvrny od čaju, kávy prípadne ovocných štiav, ak máte drez farebný. Vždy dáte špinu horšie dole, ak ju necháte zaschnúť. Ak už je ale Váš drez takýmito usadenými fľakmi poriadne posiaty, použite biologický prací prášok prípadne rozriedené bielidlo. Ak sa chcete vyhnúť problémom s odpadovými trúbkami, na pravidelnej báze jedného týždňa nalievajte roztok 2 lyžíc sódy bi-karbóny rozriedených v 1 litre vriacej vody do všetkých odtokov. To sa týka všetkých odtokov či už v umývadlách, vani alebo v sprche.
Raz za čas spravte dôkladnejšie čistenie hlavne u nerezových drezov. Pácu Vám uľahčí tekuté alebo krémové čistidlo. Ak máte veľa usadeného vodného kameňa, začnite ho pravideľne čistiť aspoň raz za 14 dní prípravkami naň určenými. Bielidlo nikdy nepoužívajte neriedené, môže narobiť fľaky a pri smaltovaných drezoch si dávajte pozor na prostriedky odstrašujúce vodný kameň.
Čistenie pracovných plôch
Najbežnejšie používaným povrchom je laminát. Tento povrch umyjete veľmi jednoducho. Stačí bežná Jar na riad a možno nejaký antibakteriálny prostriedok, utriete a opláchnute vodou. V prípadoch odolnejších fľakov využívajte abrazívne krémové čističe a bielidlo, ale to vždy pred použitím majte prečítaný návod.
Fľaky od fixky odstránite čistým alkoholom, prípadne odlakovačom na nechty. Masívne povrchy čistite rovnako ako laminát. Dávajte iba pozor pri svetlejších farbách na dlho zažraté škvrny, tie už častokrát iba tak odstránite. Základné pravidlo pri agresívnejších odstraňovačoch škvŕn majte vždy na pamäti, nenechávajte takýto prostriedok dlho pôsobiť na povrchu. Dokážete ho totižto poškodiť.
Špecifický postup dodržiavajte pri nerezových povrchov, kedy ich najväčším problémom bývajú otlačky prstov. Umyte ich a poutierajte dosucha. Potom na čistý povrch nanesiete kuchynský olej . Po pedantnom očistení vodou s jarou na riad všetko ešte raz umyjete a utriete dosucha.
Odmastenie kuchynskej linky
Pri drevených povrchoch a u drevenej dyhy výhradne čistite iba navlhčenou handrou s troškou čistiaceho prostriedku. V každom prípade sledujte vlákna a čistite rovnobežne s nimi. Linky s lesklým povrchom sú najviac náchylné práve na škrabance. Utierajte ich preto jemnou handričkou bez žiadnych nečistôt.
Až pri farebných linkách a linkách s imitáciou dreva môžete používať aj abrazívne krémové čističe. Poličky a plochy, ktoré často používate raz za čas poutierajte vodou s octom ( 2 lyžičky octu do pohára vody) a máte po probléme so smradom a pliesňami.
Na vybielenie špár zoberte ideálne malá kefku a rozriedené bielidlo s kriedou a vodou na kašičku. Túto zmes nanesiete na všetky špáry, necháte zaschnúť a následne dôkladne poutierate. Zanesená špina v špárach zrazu zmizne.