pleseň v domácnosti

Jediným a najdôležitejším faktorom vzniku plesne na stenách je pozrážaná vlhkosť. So zvýšenou vlhkosťou budete mať problém všade tak, kde sa objaví. Vlhkosť sa postupne zráža na hladnejších predmetoch, kde následne vytvára vhodné podmienky pre rast plesní. Nie je nič výnimočné, ak objavíte pleseň nielen na stene, ale aj na záclonách a závesoch, žalúziách nábytku a podobne. Nepomôže Vám ani pravidelne utierať nazrážanú vodu, pleseň sa vždy objaví.

V žiadnom prípade nestrácajte nádej, pretože ak dodržíte týchto pár rád a trikov, vlhkosti a plesne sa úplne zbavíte.

Prečo sa mi zráža voda na stenách?

Než celú situáciu začnete riešiť, musíte pochopiť celý proces kondenzácie a príčinu jej vzniku.

Voda kondenzuje, zráža sa, ako vodná para vo vzduchu, keď príde do kontaktu s chladnejším povrchom ako vzduch. Preto sa Vám voda môže zrážať na oknách a stenách. Vodná para pri kontakte s chladnejším povrchom schladne natoľko, že sa mení do tekutého stavu. Kvapôčky vody potom môžu poškodzovať daný povrch. Umývanie okien bude náročnejšie.

Ak danú situáciu neviete riešiť alebo neriešite, postupne si likvidujete svoje zdravie, ale aj majetok. Začínajú sa olupovať steny, opadáva farba a vytvára sa čierna pleseň. Objaví sa Vám aj na nábytku, ale čo je horšie, že spóry plesní ohrozujú aj vaše zdravie. Môžete dostať zápal priedušiek a až astmu.

Príčiny vzniku zvýšenej vlhkosti

Aby ste znížili celkovú vlhkosť vzduchu vo Vašej domácnosti, musíte sa tieto príčiny snažiť obmedziť na minimum :

1.Prvý faktor, ktorý ovplyvňuje vlhkosť vzduchu, ale nič s ním neurobíme, je ročné obdobie. Oveľa skôr sa stretnete s vlhkosťou v zimných mesiacoch v dôsledku chladnejšieho počasia. V zime menej vetráte a kúrite a zároveň je prirodzene väčšia vlhkosť vo vzduchu. Ako riešenie môžete zlepšiť izoláciu Vášho domu a vyhnúť sa plynovým ohrievačom. Tie výrazným spôsobom zvyšujú vlhkosť. Vždy hľadajte spôsoby, ako zvýšite vetranie.

2.Faktor, ktorým tiež ovplyvňuje mieru vlhkosti, je počet obyvateľov domácnosti. Každý z nás v prieme vydýchame až 4 šálky vody denne.

3. Často varíte a používate varnú kanvicu. Len si všimnite koľko vodnej pary uniká do priestoru pri varení.

4.Dosúšanie bielizne na radiátoroch. Ak chcete znížiť vlhkosť, snažte sa vyhnúť sušeniu vecí na radiátoroch.

5. Výrazne množstvo vlhkosti ovplyvníte aj počtom kúpaní a sprchovaní. Taktiež sa snažte udržiavať čisté odtoky vody v umývadlách a tiež odkvapy v prípade, že vlhkosť preniká z vonku.

6. Snažte sa znížiť počet živých rastlín. Nikdy by ste neverili, koľko vodnej pary rastlina priemerného vzrastu vypustí do ovzdušia.

7. Skontrolujte či máte dostatočne odizolovanú pivnicu, steny a strechu.