Premýšľate o sťahovaní, meníte Váš domček za lepší, alebo ste sa dostali k voľnému bytu, ktorý chcete prenajímať? Potom je na mieste zaoberať sa upratovaním a čistením. Umývanie okien v Pezinku, upratovanie a sťahovanie sú činnosti z ktorých má dosť ľudí obavy, potrebuje to čas a je na to treba veľa úsilia. Nemusí to tak byť ale vždy. Počúvajte rady skúsenejších a všetko pôjde s ľahkosťou.
Uprataný byt spraví najlepší dojem
Málokto by spochybňoval zmysel upratovania, ale kopa z nás ho bagatelizuje. Celý tento proces však nepozostáva len s upratovacích prostriedkov, handry, zmetáku a vysávača, ale ide hlavne o selekciu osobných a nepotrebných predmetoch. Pri upratovaní je na mieste zbaviť sa všetkého, čo iba zaberá miesto. Vyhoďte oblečenie, ktoré už dlho visí v skrini, pokazenú elektroniku, bloky na ktorých prešla záruka, riady, ktoré sa Vám nehodia do nového bytu. Nejde iba o to, že si uľahčíte prácu s nosením, ale následne celý proces upratovania bude o poznanie ľahší.
Jednoduchá logika velí, čím menej vecí, tým jednoduchšie upratovanie. Keď ste už vo švungu, prehliadajte ani opravy. Zle utesnenú vodovodnú batériu, či nedoliehajúce okno by sa mali opraviť ešte pred ponukou na predaj, alebo prenájom. Nutnosť však nie je maľovanie, nový podnájomník či majiteľ si byt vymaľuje podľa seba. Po všetkých prípravných prácach nastáva ten čas, kedy sa pustite do samotného upratovania. Najväčší dôraz klaďte na najpoužívanejšie miestnosti, ako je kúpeľňa, WC a kuchyňa. Záujemcovia poväčšinou pozerajú kritickým okom a zamastené kachličky so sporákom ujdú málokomu.
Čím menej tým lepšie – ak hovoríme o predaji
Hodláte nehnuteľnosť predávať, ale stále ste v ňom nasťahovaný? Aj tak zbytočne nič neodkladajte. Nehnuteľnosť by ste sa mali snažiť ponúkať vždy v takom stave, v akom ju budete predávať novým záujemcom. Predmety, ktoré Vám slúžia iba občas, treba odniesť do nového domova, predmety dennej potreby treba schovať. Ak dohoda znie, že niečo v byte zostáva, treba to označiť. Všetko ostatné sa snažte odviesť. Priestor by však napriek tomu nemal vyzerať až príliš prázdny a mal by záujemca takzvane priťahovať. Predmety zlepšujúce priestor sú napríklad kvetiny, záclony či závesy, možno nejaké maľby.
Ako sa zariadiť pri prenájme
V tomto prípade dôkladne zvážte čo si nechate a čoho sa zbavíte. Na mysli máme hlavne nábytok, elektroniku, ozdobné predmety a podobne. Podstatné pri rozhodovaní je hlavne komu chcete nehnuteľnosť prenajať. Pokiaľ rozmýšlate o študentoch, kľudne môžete ponechať aj použitý riad a starý nábytok. V prípade, že sa však sťahuje mladá rodina, domácnosť si budú chcieť zariadiť sami. V každom prípade však z bytu odneste osobné veci, ku ktorým máte citový vzťah.