ošetrenie nábytku

Ako udržíte nábytok čo najdlhšie ako nový?

Akonáhle vstúpime do interiéru, v momente získavame prvý dojem. Je mnoho prvkov, ktoré hrajú zásadnejšiu úlohu, ale určite jedna s tých dôležitejších je zariadenie, teda nábytkok. Nefalšované prírodné materiály, stoly a skrine z pravého dreva, kožené sedačky s exkluzívnym vzhľadom, čalúnené sedačky s krásnymi vzormi. Investície do interiérov našich domácností neustále zvyšujeme, ako sú kvalitnejšie a lepšie vyzerajúce materiály dostupnejšie. Všetko toto na začiatku vyzerá dobre, ale postupom času sa začína prejavovať znečistenie a opotrebovanie. Tieto investície nebývajú jednorázové, ale potrebujú ošetrovať a udržiavať.

Ako teda správne začnete?

Všetko záleží na samotnom materiály či si zaobstarávame nábytok z exkluzívnej predajne, alebo z druhej ruky na trhu. Napriek tomu veľa vecí zostáva rovnakých. Aby nám takéto kusy nábytku dlho slúžili, potrebujeme sa o ne starať. Čím viacej budeme ošetrovanie zanedbávať, tým kratšie nám bude takýto nábytok slúžiť. Za zmienku stoja popraskané kožené sedačky so zvlnenou kožou, popísané steny v domácnostiach s malými deťmi, zamastené čalúnené sedačky od rúk a vlasov. Tepovanie v Pezinku je ideálne riešenie na zamastené čalúnené sedačky.Možno to vo Vašej domácnosti ešte v takomto bode nieje a možno je to iba otázkou času, kedy sa nedostatočná starostlivosť takto prejaví.

Nedostatočná, alebo neúmerná forma starostlivosti môže mať za následok až poškodenie stability nábytku, ale všeobecne najohrozenejšia je povrchová vrstva. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí pri špeciálnych prvkoch nábytku s netradičným povrchom. Základným pravidlom zostáva dodržiavať návody pribalené od výrobcu.
Nikdy by ste nemali používať riedidlá a iné agresívne chemikálie. Na každý materiál môžete zohnať ekologické čistiace prostriedky bez formaldehydov, fosfátov a chlóru. Ako sú nebezpečné chemické látky, tak isto je nevhodné používať drsné kefy a silné mechanické čistenie.
K výraznejším poškodeniam dochádza hlavne pri premočení, kedy môžete zmeniť aj tvar nábytku, čo sú väčšinovou definitívne stavy.

K poškodeniam dochádza aj vplyvom slnka, ktoré vyťahuje farbu. Ak niekde zbadáte fľak,  situáciu by ste mali čo najskôr riešiť. Keď konáme okamžite, častokrát stačí obyčajná navlhčená handrička.

Kožený nábytok

Koža je špeciálny typ materiálu, ktorý je náchylný k prerušeniu a následnému praskaniu. Odborne sa čistiť kožu doporučuje podľa potreby niekoľko krát do roka. Dôležitejšie však ako čistenie je impregnácia, ktorá by ste mali opakovať mesačne.
Koženka je podobný materiál ako koža, preto vyhľadávajte čističe šetrné k plastovým materiálom. Dodržaním týchto pár zásad budete mať krásnu a vyživenú koženú sedačku.

Látkový nábytok

Pre tento typ nábytku platí jednoduchá podstata, čím pravidelnejšie čistíme, tým dlhšie nám vydrží. V tejto oblasti majú najväčšie skúsenosti profesionálne tepovacie firmy ako Topservis. Vždy Vám radi poradíme s výberom hĺbkového tepovania na sucho či vodnou extrakciou.

Drevené kusy nábytku

Tento materiál je náchylný na poškodenie vodou. Postupovať musíte obozretne, inak môžete spôsobiť naboptnávanie povrchu, prípadne vydutinu parkiet. Ideálne používajte navlhčené utierky s čistiacimi prípravkami vhodnými na drevené povrchy.