odstránenie graffiti

Ako sa správne zbavíte graffiti, nepekného výtvoru sprejerov?

Znehodnocovanie omietok a plotov domov nasprejovanými dielami graffiti je už bežnou súčasťou výzoru každého mesta. Pokiaľ však nedokážeme plot či dom dostatočne efektívne chrániť, umeleckým dielam sprejerov nedokážeme zabrániť. Upratovanie v Pezinku potom bude ťažšie. Preto nám vo väčšine prípadov nezostáva nič iné, ako sa s nápravou do pôvodného stavu popasovať sami.

Pri čistení graffiti odchádza aj farba

Tým najradikálnejším riešením je mechanické odstránenie (brúsením, zoškrabovaním, vymazaním, zotretím). Tou druhou možnosťou môžeme odstrániť grafity chemicky, na tento účel používame benzín, alkohol a rôzne rozpúšťadlá. Musíme rátať s tým, že strácame aj pôvodnú farbu. V rámci prevencie preto následne musíme inkriminované miesto natrieť špeciálnym náterom. Zvyčajne už po jednodňovom uschnutí môžeme s takéhoto náteru grafity zmývať špeciálnym odstraňovačom. Bežne až 200 krát za sebou, než náter budeme musieť obnoviť.

Najlacnejšia je vždy prevencia

V málo strážených prípadne okrajových častiach mesta by sme preto mali predvídať a preventívne rizikové miesta ošetriť proti grafity náterom. Každý materiál vyžaduje náš špecifický prístup a iné ošetrenie.

Na nenasiakavé materiály ( kameň, sklo, kov, glazúru) využívame na to určený lak. Nástrek laku výborne ochraňuje podkladovú vrstvu a sprejerské umelecké diela ľahučko vyčistíme. Negatívom takého náteru je vizuálna zmena vzhľadu ošetrovaného podkladu. Lak absolútne nevyužijeme na vápenné omietky či pieskovcové múry. Ďalšou nevýhodou laku je jeho vodná nepriepustnosť, čiže je treba sa ho vyvarovať pri sanačných omietkach.

Najbežnejšie vsiakavé omietky proti grafity napúšťamejú impregnáciou pripomínajúcou vosk alebo silikátovou farbou. Výhodou voskovej impregnácie je hlavne priepustnosť vodných pár a zachovanie pôvodného vzhľadu omietky. Nanášame ho strojovo pod vysokým tlakom. Následne posprejovaný múr očistíme iba parným strojom. Nevýhodou je, že po každom umytí musíme impregnáciu obnoviť.

Druhou možnosťou sú silikátové farby vhodné k sanácií hlavne historických omietok pre svoju vlastnosť priepustnosti. Zásluhou unikátnej zložky ( draselné vodní sklo) pôsobia takéto farby aj spevnenie starších prípadne chatrnejších omietok. Silikátové farby sú stále a preto po novom posprejovaní ich nemusíme znova naniesť. Vývoj však ide dopredu a možno sa takéto farby dostanú do obehu.