V súčasnosti medzi ľuďmi rezonuje ekologické, zelené upratovanie. Pod takýmto označením si každý úplne prirodzene predstaví čistenie s upratovacími prípravkami s minimálnym množstvom chemických látok, ako sú formaldehyd, chlór a fosfáty. Samozrejme dá sa tomu rozumieť aj týmto spôsobom. Lenže mi sa dnes pozrieme na čistenie, ktoré sa robí čisto bez čistiacich prostriedkov a to takzvane čo dom dal. Ide o najvyššiu formu ekologického upratovania, pretože použijeme rady našich starých mám. Tým pádom tu spomenieme iba potraviny a čo kuchyňa ponúkne. Soľ, citrusy, ocot, alebo bylinky. Možno sa pýtate či to môže byť vôbec účinné, no v niektorých prípadoch by ste boli až prekvapený, čo všetko sa dá týmto spôsobom vyčistiť. Zbavíte sa ako znečistenia, mikroorganizmov, tak nepríjemných vôní.
Použite sódu bikarbónu
Na kuchynský drez, vodovodný kohútik, v kúpeľni na vodný kameň vyskúšajte overený, lacný a až prekvapivo účinný čistič a tým je sóda bikarbóna. Postup je nadmieru jednoduchý, stačí si zarobiť upratovaciu zmes v pomere 1:1 s teplou vodou a upratovanie Pezinok môžete začať.. Túto zmes potom nanášate na čistený povrch a zľahka jemnou stranou hubky čistíte. Tento spôsob čistenia využijete napríklad pri čistení zamastených riadov, zapečených pekáčoch, grilovacieho riadu a podobne. Pri čistení zapečenej mastnoty však používajte drsnejšie kefy. Ďalším príkladom využitia sódy bikarbóny môže byť pri čistení behúňov, sedačiek, alebo interiéru automobilu. Inkriminované miesto sa musí ošetriť pripravenou zmesou, nechať pár hodín pôsobiť a následne dôkladne povysávať. Jedlá soľ je tiež známi pohlcovač nepríjemných zápachov po celej domácnosti.
Dezinfikujte ekologicky
Veľmi známe antibakteriálne účinky majú citrusy, napríklad citrón. Nielenže prenikavo príjemne voňí, ale obsahuje látky, ako je kyselina citrónová. Táto látka dokáže odstrániť aj nepríjemné mikroorganizmy a plesne. Citrón tiež celkom prekvapivo dokáže poraziť znečistenie, aj keď ešte lepších výsledkov dosiahnete vytvorením zmesi sódy bikarbóny a citrónovej šťavy. Takúto zmes následne využijete ako na WC, tak v na kuchynskej linke. Jednoducho s touto zmesou pretriete záchodovú misu, umývadlo či sporák, skrátka všetko pri čom sa snažíte o dezinfekciu. Pri všetkých veľkých výhodách si treba dávať pozor na niektoré miesta, ako sú nerezové materiály a mramorové dosky, mohlo by prísť k poškodeniu.
Nezabudnite využívať silu octu
Ocot patrí medzi najlepšie prírodné dezinfikátory, odstraňovače mastných fľakov a vodného kameňa. Všetky jeho účinky sú pomerne známe a sú spôsobené jeho vysokou kyslosťou. Využijete ho pri odstraňovaní vodného kameňa z práčky, či rýchlo varnej kanvice. Kľudne sa s ním pustite do čistenia mastného sporáku, alebo zašlej pripálenej plochy na žehličke.
Prírodné materiály sa oplatí používať, nielen pre ich ekologický účinok, ale aj pre ich čistiace, upratovacie a tepovacie schopnosti.